Bireysel Bankacılık Hakkında

NecatiGZL

Her geçen gün artan ihtiyaçlarımız doğrultusunda bankaların bizim bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için teknoloji vasıtasıyla hızlı bir şekilde vermiş oldukları hizmete bireysel bankacılık adı verilmektedir.

Kurumsal bankacılıkla kıyaslandığında bireysel bankacılığın işlem hacminin daha az olduğu görülmektedir.

Bireysel Bankacılık İşlemleri

Banka ile ilişkilendirilebilecek bireysel ihtiyaçlarımızın tümü bireysel bankacılık altında toplanabilir. Bankaların internet sitelerine girildiğinde bireysel müşteri ikonu tıklandığı takdirde birçok hizmet seçeneği önümüze çıkmaktadır. Bu hizmet seçeneklerinin çeşitliliği bireysel bankacılığın ne kadar çok ihtiyaca cevap verdiğinin göstergesidir. Bireysel bankacılık işlemleri olarak ihtiyaç anında nakit para sağlama, banka kartı ve kredi kartı başvuruları, mevduat, yatırım işlemleri ve diğer para değerlendirme yöntemleri, fatura ödemeleri, para saklama işlemleri sıralanabilir.

Nakit Para Sağlama

Herhangi bir ihtiyaç karşısında nakit para sıkıntısı çekildiği anda belirli komisyon karşılığında bankaların bireylere sağladığı borç para işlemidir. Başvuruda bulunacağınız banka tarafından kredi notunuzun yeterli görüldüğü takdirde, işlemlerinize başlanmaktadır.

Banka Kartı ve Kredi Kartı Başvuruları

Bankamatik kartları hesabınızda para olduğunda nakit para yerine kullandığınız, kredi kartları ise belirli bir limiti olan sonrasında borcu ödenmek suretiyle kullanılan kartlardır. Günümüzde nakit para kullanımından daha rahat olduğu düşünülerek tercih edilen bu kartlara başvuruda bulunmak için bireysel bankacılığın kapısını çalmak gerekmektedir.

Mevduat, Yatırım ve Diğer Para Değerlendirme İşlemleri

Elinizde bulunan birikimleri bankalara yatırarak gelir elde edebilirsiniz. Bankalarda vadesiz hesap dışında vadeli, altın, yatırım gibi benzer hesaplar açarak paranızı güvenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Fatura Ödemeleri

Bankalar tarafından su, doğal gaz, elektrik, telefon faturalarını rahat bir şekilde ödeyebilmeniz için hizmetler sunmaktadırlar. İsterseniz internet bankacılığı ile isterseniz de vermiş olduğunuz talimat doğrultusunda kendi hesabınızdan otomatik ödemeyle borcunuz ödenmektedir.

Para Saklama İşlemleri

Artan hırsızlık olayları karşısında birikimlerin bankada güvenli bir şekilde saklanması ile bireyler tarafından yastık altı saklama dönemine son vermiştir. EFT ve havale gibi yöntemlerle para transferinde kolaylık sağlamaktadır.

Bu hizmetlerin haricinde emeklilik, sigorta gibi işlemlerde bireysel bankacılık tarafından yönetilmektedir. Görüldüğü üzere bireysel bankacılık hayatımızı kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.

Yorum Yapın

Next Post

Emekli Maaşı ile Kredi Ödenir Mi?

Ülkemizde faaliyet gösteren devlet ve özel bankaları her dönem ve duruma göre özel kredi imkânları, faiz oranları ve ödeme şartları […]
Emekli Maaşı ile Kredi

Şimdi Abone Ol