Bitcoin Nedir?

Editor_Finansdetay

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, teknoloji alanlarındaki ortamlarda yaratılmış ve yine teknoloji alanlarında bulunmaktadır. İnternet ortamda elde edilebilen dijital para birimlerinden birisidir. Merkezi bir birleşim olmadığından, dolayısıyla herhangi bir kurulmuş binalar veya kişinin kontrolleri altında yer almamaktadır. Bitcoinler ise  dolar veya euro gibi  benzemekte olan banknotlar halinde basılan paralardan değildir. Matematik problemleri gibi çözebilmekte ve yazılımlar kullanarak bilgisayarlarda ki insanlar tarafından her geçen gün artmakta, yeni iş yerleri tarafından tekrardan oluşturulmaktadır.

Bitcoin ise kripto para olarak da bilinmekte olan ve gelişen bir teknolojideki para sisteminin ilk örneklerindendir.

Bitcoin’in Normal Paradan Farkı

Bitcoin, teknoloji alanında bulunan ortamlardan bir tür malzeme almak için kullanılabilmektedir. Buna benzer olarak anlamlardaki ve dijital ortamlarda kullanılabilmekte olan Türk Lirası, Dolar ve Euro cinsinde olabilmektedir. Nitelendirebileceğimiz bir dijital ortamın para birimidir. Ama Bitcoin’in en güçlü ve önemli özelliği olan, onu bildiğimiz ve düşünmekte olduğumuz para birimlerinden ayırmakta olan özellik ise hiçbir merkezi faktörü olmamasıdır. Bitcoin sisteminin ve yapılmış teknik bir binadan kontrol edilmemektedir. Bu bazı insanları rahatlatabilmiştir bunun sebebi ise şundan ibarettir: Büyük kökenlere sahip olan bir banka para ile karşılaştırılamaz.

Bitcoin Kim Tarafından Bulundu?

Satoshi Nakatomo isimli olan ve aynı zamanda çok önemli bir şirketin yazılım geliştiricisi ve matematiksel kanıta dayalı teknolojik olan ödeme sistemleri tarafından Bitcoin para fikrini ortaya çıkarmışlardır. Buradaki fikirlere benzer olan fikirler ise hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmamakta ve çok düşük işleyen fiyatlı olan para, çoğu kez aynı elektronik olan sistemik ortamlarda aktarılabilen bir teknolojik para oluşturmaktır.

Bitcoin’i Kim Basmaktadır?

Hiç kimse buna benzemekte olan ve bu para birimi dışındaki hiçbir para birimi, sahibine hesap verme zorunluluğu olmayan kendi kurallarını koymakta olan bir merkez bankası yöntemi ile birlikte fiziksel olan yöntemlerle üretilmemektedir. Çünkü merkez bankaları, milli borcu kapatmak amacıyla kolayca fazladan para basarak para biriminin değerini düşürebilmektedir. Bunun yerine ise Bitcoin fiyatlarının herkesin katılabileceği ve satın alabileceği bir insan topluluğu tarafından dijital ortamdan bağlanarak oluşturulmaktadır.

 

Yorum Yapın

Next Post

Bitcoin Fiyatı Öncesinde 2.500 Dolar ile 14.000 Dolar Olacak

Bitcoin’de yaşanan düşüş, bugünlerde de devam ediyor ve borsadaki kırmızılık bugün içerisinde Bitcoin fiyatını 6.100 dolar seviyesine kadar düşüş yaşamış […]
bitcoin

Şimdi Abone Ol