Çekilen Kredi Ertesi Gün Kapatılırsa Faiz Ödenir Mi?

Haber Finansdetay

İnsanlar farklı ihtiyaçlarından dolayı bankalar tarafından verilen kredileri zaman zaman kullanırlar. Eskiden eşten dosttan alınan borçlar artık değişen düzen nedeniyle bankalardan alınmaktadır. Kişiler gerekli şartları sağladıkları takdirde bankalardan kredi kullanabilir ve bunu da vadeye göre eşit taksitler halinde öder. Fakat kullanılan krediye ertesi gün ihtiyaç olmadığı ortaya çıkarsa müşteriler aklında önemli bir soru belirir. Çekilen kredi ertesi gün kapatılırsa faiz ödenir misorusu kullanmış olduğu krediye ihtiyacı olmayan ya da ertesi gün kapatabilecek duruma gelen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Çekilen Kredi Ertesi Gün Kapatılırsa Faiz Ödenir Mi Konusu Hakkında Detaylandırıyoruz

Bilindiği gibi ülkemizde bulunan tüketici hakları, kişilere bir takım kolaylıklar sağlar. Bu kolaylıklardan bir tanesi de cayma hakkıdır. Fakat burada kişilerin kredi çekerken banka ile yapılan sözleşmeyi detaylı olarak okuması gerekir. Çünkü bazı bankalar böyle bir hakkın kullanılamaması ya da cezalı bir şekilde kullanılması için bir takım maddeler eklerler. Bundan dolayı sözleşmenin detaylı olarak incelenmesi gerekir.

Çekilen Kredi Ertesi Gün Kapatılırsa Faiz Ödenir Mive Cayma Hakkı Nedir?

Bankadan kredi kullanarak ertesi gün ya da birkaç gün içerisinde ödemek isteyen kişiler Çekilen kredi ertesi gün kapatılırsa faiz ödenir misorusunu sorduklarında karşılarına cayma hakkı çıkar. Tüketicilere verilen cayma hakkı 14 gündür. 14 gün içerisinde kullanılan krediyi koşulsuz olarak geri iade etme imkanı ilgili maddelere göre tüketiciler verilir. Tüketiciler hiçbir gerekçe göstermeden kredileri bankalara iade eder ve bunun için faiz ödemesi de yapmazlar.

Çekilen Kredi Ertesi Gün Kapatılırsa Faiz Ödenir Mive Faiz Dışında Ceza Ya Da Farklı Bir Ödeme Yapılır Mı?

Çekilen kredi ertesi gün kapatılırsa faiz ödenir mi sorusunun cevabı yukarıda genel olarak verildi. Fakat burada bilinmesi gereken önemli bir husus dosya masrafları ile ilgilidir. Bilindiği gibi kredi kullanırken bankalar dosya masrafları adı altında ücret talep eder. Kredilerin ertesi gün ya da birkaç gün sonra ödenmesi durumunda bankalar bu ücretleri iade etmez. Kısaca erken kapatmış olsanız da, farklı yöntemler ve masraf adı altında bankalar sizden ücret kesecektir.

 

Yorum Yapın

Next Post

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi ihtiyacımızın doğduğu anlarda aklımızda beliren genel sorular arasında bankanın başvuru için talep ettiği belgeler yer alır. Bu belgeler […]
Gelir Belgesi Olmadan Kredi Veren Bankalar

Şimdi Abone Ol