Ek Hesap Limitini Düşürme İşlemi

Haber Finansdetay

Günümüzde yaşanan ekonomik sıkıntılar sonucu giderlerimizi karşılayamadığımız anlarda kredi kartlarımızla ya da ek hesap limitlerimiz ile sorunlarımızı çözdüğümüz olmuştur. Hemen hemen hepimiz ek hesap limit sahibi ve kullanıcısıyız. Ek hesap özellikle maaş müşterisi olan hesaplara tanımlanan genellikle maaş tutarı kadar kullanılacak bakiyeli hesaptır. Bir diğer adı da mevduat hesaptır.

Ek Hesap Limiti Nasıl oluşur?

Özel bankacılıkta son zamanlarda evraksız herhangi bir imzasız sizlere teklif ile ek hesap açılışı mümkündür. Çoğu bankalar maaş müşterilerine bu ek hesap tanımlamasını otomatik olarak açmaktadır. Ek hesap kullanımında aynı kredi kartlarında olduğu gibi bir son ödeme tarihi söz konusudur. Gecikmesi halinde aynı şekilde ilgili faiz oranı uygulanarak gecikme tutarı hesaba eksi olarak kaydedilir. Bir durumda eğer istersek istediğimiz tutarda ek hesap talep etme hakkımız vardır. Burada ekonomik olarak bizleri zorlamayacak derecede tutar belirlemek ve kullanırken aynı şekilde son ödeme gününe riayet etmek gereklidir.

Ek Hesap Limiti Düşürme

Banka kartları ya da maaş hesaplarına tanımlanan ek hesap tutarları maaş tutarınız veya aylık geliriniz ile orantılıdır. Eğer aylık gelirimden fazla ya da gereksiz limit gibi bir durumunuz var ise bankaya giderek yada gelişmiş telefon bankacılığından konu ile ilgili talep oluşturarak ek hesap limit tutarınızın düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Limit düşürme işlemi konusunda bankaların bir karar durumu söz konusu olamaz. Müşterinin kendi talebi olmak zorunda ve bankanın da işlemi tamamlaması gerekmektedir.

Ek Hesap Limiti Yükseltme

Ek hesap limitinizi yükseltme talebiniz söz konusu olur ise banka sizin aylık geliriniz ve kredi notunuzu inceleyerek karar vermektedir. Ödeme zorluğu yaşayacağınız veya ödeyemeyeceğiniz bir tutar talebiniz var ise ret edecektir. Söz konusu limit tanımlama da bir konu da daha önceden yapmış olduğunuz kullanımlar ve ödemelerin düzenli olmasıdır. Banka borç yükselten her müşterinin risk konumu da yükselir. Bu nedenler ret etme durumu da meydana gelebilir. Bu tanımlama esnasında banka size limit olarak alabileceğiniz en yüksek tutarı gelirinize göre belirler ve iletir. Kabul etmeniz durumunda bu limiti hesabınıza tanılar ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Next Post

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı, banka veya bazı kuruluşlar tarafından kişilere verilen, günlük alışverişte nakit para ve çek kullanımını önlemeyi amaçlayan bir ödeme […]
Kredi Kartları

Şimdi Abone Ol