Emekli Maaşı ile Kredi Ödenir Mi?

NecatiGZL

Ülkemizde faaliyet gösteren devlet ve özel bankaları her dönem ve duruma göre özel kredi imkânları, faiz oranları ve ödeme şartları ile müşterilerine hizmet sunmaktadır. Bu özel duruma ve krediye tabi olan müşteri kesimi arasında emekli vatandaşlarımız da yer almaktadır. Yasalarımız kapsamında emekli vatandaşlarımızın emekli maaşlarının güvencesi ile kredi çekmesinde herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Devlet güvencesi altında olmasından dolayı minimum risk taşıyan emekli maaşına ülkemizde faaliyet gösteren bankalar da uygun avantajlarla kredi imkânı sağlamaktadır.

Emekli Maaşı ile Ne Kadar Kredi Ödenebilir?

Aylık emeklilik maaşının en fazla yüzde ellisini (%50) geçmeyecek şekilde, aylık kredi ödemesi yapılabilmek ve bu kapsamda da kredi çekilebilmektedir. Örneğin 2000 Türk Lirası emekli maaşı alan bir vatandaşımızın kredi ödemesi aylık en fazla 1000 Türk Lirası olacaktır.

Emekliler En Fazla Kaç Ay Vade ile Kredi Ödeyebilirler?

Emeklilerin kredi ödemelerinde herhangi bir vade süresi sınırı bulunmamaktadır. Burada esas olan süre sınırı yaş ile ilgilidir. Emekli bireyler en fazla (70) yaşlarına kadar kredi ödeyebilmektedir. Yani 68 yaşında bulunan emekli bir vatandaş maksimum 24 ay vade içeren kredi imkânlarından faydalanabilmektedir.

Emekliler Nereden Kredi Çekebilir?

Ülkemizdeki emekli vatandaşlarımız da diğer vatandaşlarımız gibi bankaların şubelerinden, internet ve mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanarak kredi çekebilmekte ve ödeyebilmektedir.

Emekliler Kredi Çekerken Hangi Evraklar Gereklidir?

1- E-Devlet uygulaması üzerinden ya da bankadan temin edilen Emekli Aylık Dökümü

2- Muhtarlık, İl Nüfus Müdürlüğü ve E-Devlet uygulaması üzerinden temin edilebilen İkamet Belgesi. Burada şöyle bir istisnai durum bulunmaktadır; daha önce işlem yaptığınız ve kayıtlı adresinizin bulunduğu bir bankadan kredi çekmeniz durumunda bu evrak talep edilmemektedir.

3- Emekli birey başka bir iş yerinde çalışmaya devam ediyorsa bu iş yerinden alacağı maaş yazısını ek gelir belgesi olarak bankaya sunmaktadır.

4- Taşıt Kredisi kullanılması durumunda araç ruhsatının fotokopisi

5- Konut kredisi kullanılması durumunda ise ilgili konutun tapu fotokopisi. Ayrıca konut kredisi kullanacak olan emeklilerimizin aynı hanede ikamet eden bireylerin tüm gelirlerini bankaya beyan etmektedir.

Yorum Yapın

Next Post

Enpara Hesabı İptal Etme

Enpara şubesiz bankacılık işlemi yapmanıza olanak sağlamaktadır. Tüm başvuru işlemlerinizi bakaya gitmeden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru talebi yaptığınızda Enpara müşteri […]
Enpara

Şimdi Abone Ol