Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Haber Finansdetay

Havale bankalar arasında elektronik bir şekilde para transfer edebilmeniz yardımcı olan para gönderme biçimine denilmektedir. Havale ile EFT arasındaki temel fark ise banka çeşididir. Aynı bankalar arasında farklı hesaplara para gönderecek iseniz Havaleyi kullanmanız gerekirken, farklı bir bankanın hesabında olan birine para gönderme işlemi yapacaksanız bu sefer EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Havale EFT den daha az ücret kesintisi yapabilmektedir. Bu bazı bankalar da ise tamamen kesinti yapmamaktadır. Bazı bankalarda ise oldukça cüzi bir miktar olan 1 TL gibi kesintiler mevcuttur.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale ile para göndermek diğer birçok işleme göre daha kolaydır. Havale ile para göndermeyi bir örnek ile açıklayabiliriz. Sizin hesabınız Vakıf Bank hesabı olsun. Ve siz bu hesaptan yine Vakıf Bank’a kayıtlı farklı bir hesaba para göndereceksiniz. İşte bu durumda havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemi için günün herhangi bir saati işlem gerçekleştirilebileceğini unutmayalım. EFT de bu yönüyle farklılaşmaktadır. EFT yalnızca mesai saatleri içerisinde para gönderme işlemi yapabileceğinizi bildirmek isteriz.

Havale işlemini yapmak için öncelikle bankanızın internet şubesine ya da mobil uygulamasına giriş yapmalısınız. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra başka hesaba havale yazan bir yer görebilirsiniz. Buraya tıklamanız oldukça önemlidir. Daha sonra hesap bilgileri istenecektir. Göndereceğiniz hesabın IBAN numarası ya da hesap numarasını burada yazan kutucuğa yerleştirebilirsiniz. Daha sonra göndermek istediğiniz paranın miktarını yazmanız ve hangi hesabınızdan parayı göndereceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. En son da işleme onay vermeniz gerekiyor. İşleme onay verdikten sonra para gönderimi başarı ile gerçekleşmiş olur. Para gönderme işleminden yaklaşık 15 dk içerisinde par karşıdaki kişinin hesabına geçmiş olur.

Havale İşlemi Avantajları Nelerdir?

Normal para gönderme işlemlerine göre oldukça kolay olan havale işleminin birçok avantajı bulunur. Eğer daha önce para gönderdiğiniz kişinin IBAN numarasını kaydederseniz sürekli aynı ıbanı girmek gibi bir işlemle uğraşmazsınız. Tek tuşla para gönderimini gerçekleştirirsiniz. Diğer bir ifade ile para gönderme işlemi sırasında zaman kaybetmezsiniz. Diğer para gönderme işlemlerine göre de hem daha hızlı hem daha ucuzdur.

 

Yorum Yapın

Next Post

İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Herhangi bir para sıkışıklığı içerisine girebilirsiniz ve finansal desteğe ihtiyacınız olabilir. Bu gibi durumlarda daha önceden kredi almış olan kişiler […]
İnternetten-Kredi-Başvurusu

Şimdi Abone Ol