Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Olur?

Haber Finansdetay

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Olur?

Bazı paranız olmadığı dönemler olabilir ve kredi kartı borcunuzu ödeme sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bu durumlar banka tarafından hoş karşılanmamasından ötürü kredi notunuzu negatif olarak etkiler. Aylık geliriniz ile kredi tutarınız yeterli olmadığı takdirde kredi kartı borcunuzu yapılandırma imkanına sahipsiniz. Ancak Kredi kartı borç yapılandırması nasıl olur?

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nedir?

Borç yapılandırma işlemi, kredi kartı tutarınızın çok gelmesi ile ödemesi sıkıntısı yaşadığınızda, banka ile anlaşmalı ve kredi kartı borcunuzu yapılandırmalısınız. Borcunuzu ödemekte zorlandığınızda, bankalar herkesin bildiği üzere borca günlük olarak faiz uygular ve daha sonrasında normal ana miktar yerine, faiz eklenmiş olan miktarı ödemek zorunda kalırsınız. Fakat bankanız ile iletişime geçerek ödeyeceğiniz olan borcu yapılandırabilir. Böylece bankanız size faiz oranında oldukça indirim yaparak, uygun olan miktarı size söyleyecektir.

Bankanıza aylık gelir miktarınızı sunarak, size yeni bir ödeme planıı ve vade seçeneği oluşturmasını isterseniz, borçlarınızı çok daha rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Borç Yapılandırma Ne Zaman Yapılır?

Borç yapılandırma işlemi, ödemenizin devam etmesi durumunda yapılamaz. Yani detaylı anlatacak olursak, normal olarak ödemenize devam ediyorsunuz ancak borcunuz size normalden daha ağır geliyorsa, bu yönteme başvurmanız pek mümkün değil. Ancak borcunuz normale göre gecikmiş ise bankanız zaten sizle iletişim kurarak yapılandırma teklifi için ulaşıyor ve gerekli bilgileri tarafınıza iletiyor.

Bu durumu ilk kez yaşıyorsanız telaşa kapılmanıza gerek yok. Bankanız size bu borcu en iyi ve en kolay şekilde nasıl ödeyebileceğiniz konusunda size yardım ediyor. Ancak hala ödememeye devam ederseniz borç, avukata iletilerek dava sürecine taşınabilir. Bunun için kredi kartınızı yapılandırma işlemine gitmeniz, en mantıklı tercihlerden biri olacaktır.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma işlemi nasıl yapılır?

Eğer kredi kartı borcunuz, banka tarafından yapılanda talebine uygun görülmüş ise, gereğinden fazla gecikmemiş, avukata gitmemiş ve banka da bu borcu yapılandırma konusunda olumlu yaklaşıyorsa işlemlere başlayabilirsiniz. Hangi banka olduğu farketmeden tüm bankalar yapılandırma işlemini aynı şekilde değerlendirmeye alır ve nerdeyse tüm bankaların inceleme yöntemleri birbirine yakındır.

Bu işlemleri başlatmak için size tavsiyemiz, bankadaki yetkililer ile yüz yüze görüşmenizdir. Eğer sizinle iletişime geçtikleri zaman, sundukları teklif size de uymuşsa kabul ederek ödeme yapılandırma adımına geçebilirsiniz. Eğer telefon üzerinden sunulan ödeme planı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, şubeye uğrayabilir ve işinizi banka personelleri yardımıyla halledebilirsiniz.

Borcunuzu ödeme konusunda bir adım atmış olmanız, banka tarafından olumlu karşılanaktır. Temsilci ile normal bir şekilde pazarlık yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Size en uygun olan ödeme planına ulaşana kadar pazarlığa devam edebilirsiniz .

Sizde kredi kartı borcunuzun yapılandırma işlemi için  yukarıda yer alan yazımızı inceleyebilir ve ona göre işlemlerinizi uygulayabilirsiniz .

 

Yorum Yapın

Next Post

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda sizlere, kredi kartı başvuru sürecinden kullanım ayrıntılarına kadar geçmiş olan süreçte kredi kartı kullanımında gerekli olan konuları sıralayacağız. […]
Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Şimdi Abone Ol