Kredi Kartı İle İnternetten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Haber Finansdetay

Kredi kartı, banka veya bazı kuruluşlar tarafından kişilere verilen bir karttır. Kredi kartı ile nakit para veya çek olmadan alışveriş yapılabilmektedir. Bu yüzden online alışverişlerde kredi kartı sıklıkla tercih edilmektedir. Online alışveriş yaparken kredi kartı kullanılması konusunda bazı önyargılarda vardır. Bu korkular çoğu zaman kredi kartı hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaktan ve işleyişi tam olarak bilmemekten dolayı kaynaklanır. Online alışverişte kredi kartı kullanılırken birçok adım kullanılır. Bu adımlar müşterinin güvenli bir alışveriş sağlaması için yapılmaktadır.

İnternetten Alışveriş Yaparken Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Yapacağınız ilk adım alacağınız ürünü seçmektir. Ürünü seçtikten sonra site sizi alışveriş sepetine yönlendirecektir. Alışveriş sepetinde dört adım ile karşılaşacaksınız. Bu dört adımı doğru bir şekilde doldurduğunuz zaman alışverişiniz tamamlanacaktır.

1-)Teslimat ve Fatura Adresi; Bu bölüme girmeniz gereken bilgiler ürününüzün nereye teslim edileceğidir. Ev veya iş adresinizi verebilirsiniz. Ürünün kargo şirketinde kalmasını isteyebilir ve kendiniz gidip ürünü teslim alabilirsiniz. Yine fatura adresini de teslimat adresi ile aynı şekilde doldurabilirsiniz.

2-)Ödeme Yöntemi; Bu kısımda kapıda ödeme veya kredi kartı arasında seçim yapmanız gerekecektir. Seçmeniz gereken kredi kartıdır. Daha sonra kartınızın Visa mı MasterCard mı olduğunu seçmeniz gerekecek. Kredi kartınızın türüne göre biriniz seçmeniz gerekiyor. Genelde kartın ön yüzünde, alt köşede kartın hangi tür olduğu yazmaktadır.

3-)Kredi Kartı Bilgilerini Girme; Kart bilgileri kısmında sizden kart numarasını, kartın üzerindeki ismi, son kullanma tarihini ve CCV kodunu istemektedir. Kart numarası kartın ön yüzündeki on altı rakamlı numaradır. Kartın üzerindeki isim bölümüne, kart kime ait ise onun ismi girilir. Son kullanma tarihide kartın ön yüzünde yazmaktadır. CCV kodu ise kartın arka kısmında yazan üç haneli sayıdır.

4-)3D Doğrulama; Son kısım olan 3D doğrulama müşteri güvenliği içindir. Bu kısımda site sizi yeni bir sekmeye yönlendirir ve cep telefonunuza gelen onay şifresini girmenizi ister. Bu kısımda tamamlandıktan sonra ödemeniz tamamlanmıştır.

Kredi Kartı İle Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli nokta alışveriş yapılacak olan sitenin güvenilir olmasıdır. Az bilindik bir site yerine daha çok tercih edilen bir siteyi kullanabilirsiniz. Google’dan alışveriş yapacağınız siteyi araştırıp site ile ilgili daha çok bilgi bulabilirsiniz.

Ödeme kısmında internet sitesinin link kısmının “http” yerine “https” e dönüşmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Ve güvenilir ödeme şekillerinin tercih edilmesinde dikkatli olunmalıdır. 3D doğrulama kullanın bu güvenli alışveriş yapma olanağınızı daha da arttırır.

Yorum Yapın

Next Post

Pasaport Türleri Nelerdir? Hangi Pasaport Kime Verilir ?

Türkiye Cumhuriyeti’ne ait dört adet pasaport mevcuttur.Bunlar; 1.Umumi Pasaport (Bordo Renkli Pasaport) 2.Hususi Pasaport (Yeşil Renkli Pasaport) 3.Görev veya Hizmet […]
PASAPORT

Şimdi Abone Ol