Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Haber Finansdetay

Kredi kartı, banka veya bazı kuruluşlar tarafından kişilere verilen, günlük alışverişte nakit para ve çek kullanımını önlemeyi amaçlayan bir ödeme biçimidir. Bu ödeme biçiminde alınan malın veya hizmetin bedeli kredi kartını veren bankaya veya kuruluşa yapılır. Para taşımak zorunda kalmamak, bütçeyi zorlamadan taksitli alışveriş yapma, nakit para olmadığı halde alışveriş yapma gibi imkanlar sunmasından dolayı kişiler kredi kartını tercih etmektedir. Bankalar 18 yaşına girmiş her bireye, gerekli şartları sağladığı takdirde kredi kartı kullanma hakkını sunmuştur.

Kredi Kartı Almak İçin Şartlar

Kredi kartı almak için ilk basamak bankaya gidip başvuruda bulunmak. 18 yaşındaki her birey bu işlemi kendisi gerçekleştirebilir. 18 yaş altı ancak 16 yaşından büyük bireyler için ise yakınları kişi için “ek kart” çıkartabilmektedirler. Diğer şartlardan biri ise bir gelire sahip olmaktır. Kişilerin belgeleyebilecekleri bir gelirlerinin olmaması, kredi kartı alma ihtimali oldukça zordur. Ayrıca diğer bir şart olan limit kontrolü gelire göre yapılmaktadır. Limit kontrolüne göre kişinin alabileceği toplam kredi miktarı kişinin gelirinin 4 katı olabilir.

Bankaların kredi verirken baktıkları diğer bir şart kredi notudur. Kredi notu kişinin bankalarda bulunan finansal karnesidir. Kişinin geçmiş bankalardaki finansal performansı gelecekte kredi kartı almasını etkilemektedir. Kredi notunun düşük olması kredi kartı alma ihtimalini düşürmektedir.

Kredi Kartı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her bankanın avantajları, kampanyaları, uygulamaları farklı olduğundan banka seçimi dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesidir. Hizmetleri iyi incelediğiniz zaman gereksiz hizmetler için kredi kartı ücreti ödememiş olursunuz. Diğer önemli şey ise bankaya verdiğiniz bilgilerin doğru olmasına özen göstermelisiniz. Adres, telefon, kimlik bilgileri doğru olmalıdır. İnternet ve mobil bankacılığı kullanırken bu tür bilgilerden yararlanıldığından bu bilgilerin doğru olması gerekmektedir.

Kredi Kartı Başvurusunda Gerekli Belgeler

Kredi kartı başvurusunda kimlik belgesi, gelir belgesi, ikametgah belgesi, ikametgah belgesi yerine kişinin üzerine kayıtlı eve gelen 3 aylık elektrik doğal gaz ve su faturalarından biri gerekmektedir. Başvuru yapacağınız bankaya göre bazı belgeler değişmektedir. Bazı bankalar bu belgeler dışında ek belgede isteyebilmektedir.

Yorum Yapın

Next Post

Kredi Kartı İle İnternetten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Kredi kartı, banka veya bazı kuruluşlar tarafından kişilere verilen bir karttır. Kredi kartı ile nakit para veya çek olmadan alışveriş […]
Kredi Kartı Alışveriş

Şimdi Abone Ol