Kredi Kartı Nasıl Çıkartılır?

Günlük yaşantımızda çok önemli bir yere sahip olan bankacılık sektöründen bahsedilince ilk akla gelen unsurlardan biri kredi kartıdır. Ülkemiz kredi kartı ile 1968 yıllında tanışmıştır. O günden bu yana hayatımızda yer alan kredi kartı işlerimizi kolaylaştıran paraya ihtiyacımız olduğu anda yardımımıza yetişen cüzdanımızdaki plastik banka olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır.

Herkes Kredi Kartı sahibi Olabilir Mi?

Kredi kartı sahibi olmak istediğinizde banka şubesi, telefon bankacılığı veya internet bankacılığı kanalları aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 18 yaş altındaysanız yakınlarınız sizin adınıza ek kart başvurusunda bulunabilirler.

Başvuru Sırasında Gerekli Evraklar

Kimlik kartınız, çalışma şeklinize göre gelir belgesi ( maaş bordrosu, vergi levhası fotokopisi, kira belgesi gibi) fotokopisi ikametgah belgesi, ayrıca bazı bankalar tarafından üzerinize kayıtlı su, elektrik, doğal gaz, internet faturası gibi faturalar istenmektedir. Öğrenci veya çalışmayan bireyler için bankalar tarafından daha düşük limite sahip kredi kartları verilebilmektedir.

İnternet bankacılığı ile Kredi Kartı Başvurusu

Bankaların internet adreslerine girdikten sonra kredi kartı başvurusu yazan kısma tıkladığınız takdirde ilgili formlar çıkmaktadır. Bu formlarda doldurmanız gereken kimlik bilgileri, iletişim ve adres bilgileri, gelir bilgileri, istediğiniz kredi kartı tipi bulunmaktadır. Adım adım giden bu aşamalar bittikten sonra banka tarafından cep telefonunuza onay kodu gönderilmektedir. Onay kodunu sisteme girdikten sonra işleminize bazı bankalar internet üzerinden devam ederken bazı bankalar ise arayarak, müşteri temsilcisi vasıtasıyla, devam etmektedirler.

Başvuru Sonrası Süreç Banka Tarafından Yürütülmektedir

Kredi kartı başvurunuzu yaptınız gerekli evrakları teslim ettiniz başvuruda bulunduğunuz bankayla daha önce kredi kartı almışsanız ve kredi notunuz düşük değilse herhangi bir sıkıntının çıkamaması halinde banka tarafından kredi kartı başvurunuz kabul edilmektedir. Daha sonra banka tarafından tercihinize göre şubeden veya vermiş olduğunuz adresinize kredi kartınız gönderilmektedir. Kredi kartı bir zarf içerisinde sadece size veya birinci derece yakınlarınıza imza karşılığında teslim edilmektedir. Kredi kartınızın içinde olduğu zarfta geçici kredi kartı şifreniz bulunmaktadır. Bankanıza ait herhangi bir şube veya ATM’de yeni bir şifre belirleyerek güvenli bir şekilde kullanıma başlayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Next Post

Burgan Bank Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Burgan Bank, tüm müşterilerinin özel kredi kartlarıyla, istedikleri zaman kredi çekip istedikleri zaman alışveriş yapabilecekleri sistemden faydalanmasını istiyor. Bu süreç […]
burgan-bank

Şimdi Abone Ol