Kredi Kartı Zamanında Ödenirse Faiz İşler Mi?

Haber Finansdetay

Kredi kartı sahiplerinin en çok yanıldığı konulardan  biri de kredi kartı kullanımlarında her koşulda faiz olacağını düşünmeleridir. Oysa ki kredi kartı faizleri, asgari tutarda, dönem borcunuzu öderken ya da nakit çekmeniz halinde işlemektedir. Sizlere hangi durumlarda faiz ödeyip ödemeyeceğinizi bu makalede detaylı olarak anlatacağız.

Alışveriş faizi

Herkesin bildiği üzere kredi kartları bir ödeme aracıdır ve basitçe açıklayacak olursak alışverişlerinizi kredi kartları ile gerçekleştirecekseniz, görevli kişi kartınızı pos cihazından geçirir ve sizden şifre talep eder. Sizde şifreyi girdiğinizde bankanın tanımladığı limitler, harcamış olduğunuz alışveriş tutarından kesilicektir.
Alışverişlerinizin kart ile ödenmesi aslında kredi mantığı ile çalışmakta olan bir sistemdir ama bu her alışverişiniz için belli bir miktar faiz ödeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Bahsedecek olursak, kredi kartınızın hesap kesim tarihi geldiği zaman bankalar size dönem hesap ekstresini mail ya da fatura yoluyla iletir.

Bu ekstrenin içinde bir ay boyunca yaptığıız alışverişleriniz, bunların tutarları ve toplam ödemeniz gereken dönem borcu yer almaktadır. Bankalar size belirtilmiş olan son ödeme tarihine kadar, yani büyük ihtimalle hesap kesim tarihinden sonraki on gün içerisinde borcunuzun eksiksiz bir şekilde ödenmesini ister.
Son ödeme tarihine kadar olan süreçte en az asgari tutarın ödenmesi gerekir. Fakat toplam tutar yerine borcunuzun bir miktarını ödediğiniz zaman, geri kalan tutar bir dahaki dönem borcuna eklenir ve hesap kesim tarihinden itibaren alışveriş faizi yada diğer adıyla akdi faiz işlenmeye başlar.

Örnek verecek olursak kasım ayında toplam bin tllik bir harcamada bulundunuz. Hesap kesim tarihiniz ise 1 Aralık. Buna göre son ödeme tarihiniz 10 Aralık olur. Eğer ödeme sıkıntısı yaşayacaksanız asgari ödeme gerçekleştirisiniz yani en az 250 TL ödemelisiniz. Son gün gidip borcunuzun asgarisini yatırdığınız takdirde, geriye kalan borcunuz olan 750  Tl yi banka size 1 ila 10 Aralık tarihleri arasında aylık olarak yüzde 2.02  akdi faiz uygular ve bu faiz sonraki ay ekstrenize yansır.

Nakit faizi

Önceden de belirttiğimiz üzere kredi kartları, bir ödeme aracıdır. Yanı kredi kartınızı Atm üzerinden gidip para çekme işlemleri için kullanmamalısınız. Eğer çok zor bir durumda iseniz ve acil nakit ihtiyacınız bulunuyorsa kredi kartınızdan nakit çekmenizi öneririz. Bunun sebebi ise kredi kartınızdan nakit çektiğinizde hesap kesim ücretine kadar faiz günlük olarak işler. Bankalar faiz haricinde ek olarak nakit çekim komisyonu isminde bir ücreti daha dahil ederler.
Örnek verecek olursak kasım ayındaki maaşınız geç yattı ve faturaları geciktirmek zorundasınız. Beklemenizin ardından maaşınız yatmadı siz de 10 Kasım tarihinde bankadaki kredi kartınız üzerinden 200 TL miktarında nakit çektiniz. Bu nakiti çektiğiniz tarih olan 10 Kasım tarihinden itibaren, hesap kesim tarihiniz 1 Aralık arasındaki sürec boyunca 10 Kasım tarihinde  oranında faiz işlenir ve ekstrenize bu faiz tutarı yansır.
Ancak daha az faiz ödemek isterseniz. ara ödeme adı altında, hesap kesim tarihini beklemeden, elinize ne zaman para geçerse ödeme yapabilirsiniz ve daha az faiz ödemiş olursunuz.

Gecikme faizi

Eğer asgari ücretin altında bir ödeme yapmış olursanız, kalan asgari tutara son ödeme tarihinden sonrasında yüzde 2.52 gecikme faizi uygulanır. Kalan hesap bakiyesi üzerinden asgari tutarı aşan kısım içinse akdi faiz işlenir.
Örnek verecek olursak 1 Aralık tarihindeki ekstrenizin toplam 1000 TL’lik dönem borcunuzun asgari ödeme tutarı ise  250 TL olucaktır.  Nakit bulamadınız ve sadece 100 TL ödeme yapabildiniz. Asgari tutardan geriye kalan  150 TL için gecikme faizi, toplam borçtan kalan 750 TL için de akdi faiz uygulanır.
Borcu tamamı zamanında ödenirse faiz işler mi?
Banka üzerinden kredi çekmişseniz ve bunu taksit olarak geri ödemiş olsanız bile mutlaka ödemiş olmanız gereken tutarın içinde faiz bulunur. Kredi kartının güzel yanlarından birisi ise budur. Ödeme araçlarından biri olan kredi kartı, eğer borcunuzu gününde öderseniz size faizsiz bir şekilde kredi sağlamış olur. Kredi kartınızın ekstresinde yer almış olan dönem borcunun tamamını son ödeme tarihine kadar kuruşu kuruşuna yatırmanız durumunda faiz ödememiş olursunuz.

Kredi kartınızı daha doğru bir şekilde kullanmak için;

Kredi kartı borcunuzun ödeyebileceğiniz en yüksek tutara kadar, size verilmiş olan son ödeme tarihine kadar ödemeye çalışın.
Son ödeme tarihine kadar asgari tutarın ödenmesinin yasal olarak zorunlu olduğunu unutmayın.
Dönem borcunuzun hepsini ödemediğiniz takdirde akdi faiz devreye girecektir.
Asgari ödeme tutarının daha altına bir ödeme yaparsanız gecikme faizi işlenir.
Kredi kartınız üzerinden nakit çektiğinizde günlük faiz işlenir.
Borcunuzu aylık olarak hepsini, zamanında kapattığınızda faiz ödemek zorunda kalmazsınız.

Yorum Yapın

Next Post

Kredi Mağduru Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Kredi Mağduru Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Günden güne kendini yenileyen ve hatta sağlam temellere oturan bankacılık sektöründe “İnternet Bankacılığı” ve […]
kredi-karti-magdurlari-ne-yapmalidir

Şimdi Abone Ol