Kredi Kartım Nasıl Bloke Olur?

NecatiGZL

Kredi kartı günümüzde birçok insan tarafından kullanılan bir karttır. Kredi kartı her 18 yaşını doldurmuş kişiler tarafından kullanılabilir. Kredi kartı her banka tarafından verilir. Kredi kartlarına başvurmak oldukça kolaydır. Hem şubeden hem de internetten kart başvuru yapılabilir. Kart şifresinin bloke olması can sıkıcı bir durumdur. Kart şifresi çalınması halinde kart sahibi tarafından bloke edilebilir.

Ayrıca kartın şifresini bloke olması istem dışı da olabilir. Kart şifresini 3 defa yanlış girmek kart şifresinin bloke olması için yeterlidir. Kart şifresi bloke olduğu takdirde kart kullanılamaz. Kartın şifresi bloke olduğu zaman kart sahibi bankaya ait olan müşteri temsilcisi ile görüştükten sonra kart şifresini değiştirip kartı kullanmaya devam edebilir. Artık kart şifresini değiştirmek oldukça kolay bir hal aldı. Telefondan müşteri temsilcisi ile bloke olmuş kart şifresini değiştirmek sadece bir kaç dakikanızı alır.

Kredi Kartı Kaybolduğunda Bloke Edilmeli?

Kredi kartı kaybolduğu zaman ilk yapılacak şey kart sahibi tarafından kartın bloke edilmesi olacaktır. Karttan harcama yapılmaması için kart hemen bloke edilmelidir. Bu işlemi müşteri temsilcisi yardımıyla yapmak mümkündür. Ayrıca kart kaybolduğu zaman bu işlem yapıldığı takdirde karttan yapılan harcamalar banka tarafından iade edilir. Böyle durumlarda müşteri hizmetlerini arayıp kartınızı mı kaybettiniz sorusunu onaylamak gereklidir.

Şifre Yanlış Girildiğinde Kart Bloke Olur

Çalınması dışında kart şifresini 3 defa yanlış girmek kartı bloke edecektir. ATM’de yapılan işlem sırasında kart şifresi yanlış girilirse ATM kartı geri iade etmez o yüzden en yakındaki bankaya başvurup yeni bir kart talep etmek gerekir. Banka bu talep üzerine yani kartı adrese teslim eder. Yapılan alışveriş sırasında şifre yanlış girilirse kart şifresi bloke olur. Bu durumda ise müşteri temsilcini arayarak kart şifresi değiştirilir. Kart şifresi değiştirildikten sonra yeni kart şifresi ile kredi kartını kullanmaya devam edebilirsiniz. Kredi kartı şifresi alışveriş sırasında bloke olursa banka şifre değiştirme işlemi yapmaz. Bu işlem sadece kart sahibini müşteri temsilcisi ile yaptığı görüşme sonrasında değiştirilir. Müşteri temsilcinin sorduğu güvenlik sorusuna onay verip kart şifresi değiştirilir.

Yorum Yapın

Next Post

Brent Petrol Nedir?

Brent Petrol Nedir? Brent petrol Kuzey Denizi’nde çıkartılan ham petroldür. Brent petrol Dünya genelinde en çok işlenen petrol katagorisinde yer […]

Şimdi Abone Ol